História šírenia kávy
Ak by sme chceli v krátkosti priblížiť príbeh šírenia kávy do sveta , všetko by sme mohli zhrnúť do zvýraznenia niekoľkých zásadných krokov .
V stredoveku začala káva svoju cestu na juhozápade Etiópie . Odtiaľ medzi 13. a 14. storočím Etiópčania priniesli kávu najskôr do Jemenu a následne pozdĺž východného pobrežia Červeného mora , až kým nedosiahli Mekku a Medinu v Arábii, a potom ju rozšírili po celom Arabskom polostrove .
Už v 16. storočí dosiahol:
·
celý
Blízky východ
·
Perzia
·
Severná
Afrika
·
Africký
roh
·
a
Južná India
V 16. storočí bola jedným z hlavných centier obchodu a triedenia kávy Káhira v Egypte .
Kurióznym faktom je, že veľkej obľube kávy sa vo
veľkej miere tešilo islamské náboženstvo ,
ako aj expanzia Osmanskej ríše . Islam zakázal pitie vína. Náhradou za víno medzi moslimami
bola preto káva . V skutočnosti Benátčania kávu prezývali „ víno z Arábie“.
Benátčania boli v skutočnosti veľkí obchodníci, ktorí často obchodovali s Osmanmi, čím podporili príchod kávy do Európy v 17. storočí .
Medzi hlavné brány kávy z islamského sveta do Európy preto patrili Viedeň a Benátky . Benátčan Pietro Della Valle otvoril prvú kaviareň v Taliansku v roku 1615 .
Počas 17. storočia kaviarne prekvitali v celej Európe : Paríž a Londýn ich mali na začiatku 18. storočia už okolo tristo.
Kolonialistické štáty potom dokončili prácu na šírení kávy po celom svete : Holanďania, Francúzi a Angličania ju vyvážali do tropických krajín Cejlónu (Srí Lanka), Jávy (Indonézia), Brazílskeho kráľovstva a Venezuely.
[Zdroje článku: focus.it – treccani.it – wikipedia]