"Nie len" Pre našich zákazníkov
Ďakujem vám, že ste si z množstva káv na slovenskom trhu vybrali kávu Krifi.
Tento blog je pre tých, ktorí si chcú aj v domácich podmienkach vychutnať kávu, ktorá sa čo najviac priblíži ku káve, ktorú pijete vo vašej obľúbenej kaviarni. /aby ste sa vyhli chybám, ktoré som pred rokmi robil aj ja/. Rady sú mierené laikom a budem čerpať zo svojich skúsenosti a z mojej obľúbenej knihy od Petry Davies Veselej „Veľká kniha o káve“. Aj keď niektorí z vás sú, čo sa týka prípravy kávy ďalej, alebo sa tam časom dostanete, zistite, že každý barista má tu svoju obľúbenú „cestu“ , ktorej cieľ je rovnaký - lahodný nápoj KÁVA.
Skladovanie kávy:
Balíček kávy uschovávajte pri izbovej teplote. Niektorí kávu uschovávajú na chladnom mieste, dokonca v chladničke, čo káve nerobí dobre. Pri vybratí kávy z chladu sa zrna orosia a vlhkosť sa dostane aj do kávy. Obchodný marketing tlačí na spotrebiteľov, aby si zakúpili rôzne nádoby na uskladnenie kávy. Nechajte kávu v pôvodnom obale! Je to pre ňu najlepšie. Pri presypávaní zŕn do krabičky, dózy sa káva okysličí, čím stráca arómu a začne pomaly degradovať. Vytlačte z balička vzduch a balíček uzatvorte napríklad štipcom, alebo kancelárkou sponou. Kávové zrná obsahujú CO2 /oxid uhličitý/, ktorý sa prirodzene uvoľňuje cez jednosmerný ventil obalu kávy.
Do násypky mlynčeka dajte kávu, ktorú bezprostredne spotrebujete. Ak je kávovar napríklad niekde v kancelárií, tak ktorú spotrebujete v priebehu dvoch hodín. /ak ste zaneprázdnený v najhoršom prípade, čo spotrebujete v priebehu dňa/. Zrná v násypke sú vystavené vzduchu a svetlu, čím rýchlo strácajú arómu. Je lepšie dosypávať častejšie, ale menšie množstvo. Vyskúšajte ochutnať kávu zo zrna, ktoré boli v násypke napr. cez víkend a následne z čerstvo dosypanej. Uvidíte ten rozdiel....
Mletie kávy:
Kúpili ste si balíček kávy /najlepšie Krifi, Foggy Mug (: / a čaká vás jej namletie. Pred každou prípravou kávy musíte zrná pomlieť. Je to veľmi dôležitý moment, lebo jedine správnou hrúbkou namletých zŕn docielite správnu extrakciu kávy a tým kvalitný kávový nápoj.
To je jeden z dôvodov, prečo sa pri predaji našej kávy zákazníkov pýtam, na čom budú doma pripravovať kávu. Väčšina zákazníkov ma doma automatický kávovar, ktorých je na našom trhu „kopa“ v rôznej kvalite a cene. /tomu sa budeme venovať v inom blogu/ Musíme si uvedomiť, že káva pripravená v automate nikdy nedosiahne kvalitu tej z profesionálneho stroja. Veľa krát v Moka konvičke pripravíte lepšiu kávu, ako z drahého automatického kávovaru. /nesnažte sa návštevu ohúriť značkovým kávovarom, ale kvalitne pripravenou kávou/ Ja zvyknem hovoriť „radšej dobrý „turek“ ako zlé espresso“. To som už trocha odbočil.... ☹.
Takže ideme ďalej....
Väčšina z vás zapne automatický kávovar, zvolí si akú kávu chce a stlačí tlačidlo... mlynček zomelie kávu a cez sparovaciu jednotku pod tlakom dôjde k extrakcii kávy do šálky.
Káva nesmie tiecť rýchlo /podextrahovaná/ - je riedka a má svetlu farbu. Zrno je zomleté na hrubo, čo zapríčinilo, že voda prešla kávou rýchlo a za krátky čas sa nestihlo do šálky vyextrahovať to najlepšie....
Ani veľmi pomaly /preextrahovaná/ - je veľmi tmavá, olejnatá. Zrno je zomleté na jemno, čo zapríčinilo, že voda prešla kávou veľmi pomaly a za dlhý čas, následkom čoho sa do šálky vyextrahuje aj to čo tam už nemá byť /oleje, triesloviny.../ resp. sa spáli.
Takže je na vás, aby ste našli ideálne nastavenie mlynčeka. Pri väčšine automatických kávovarov sa nastavuje hrúbka mletia počas prevádzky mlynčeka t. j. keď práve melie kávu. Pozor ! Prečítajte si návod na použitie, aby ste sa vyhli poškodeniu stroja.
Ďalšia dôležitá vec je voda. Lepšie kávovary majú filter na vodu. Do tých, ktoré filtre nemajú musíte dávať filtrovanú vodu aspoň cez nejakú filtračnú kanvicu. Chuť kávy to strašne ovplyvňuje, nehovoriac o tom, že nefiltrovaná voda časom môže poškodiť kávovar.
Problém nastáva, keď v jednej domácnosti sa z jedného stroja robia rôzne kávy. Myslím tým ,čo do veľkosti a intenzity.... Nastane situácia, že mletie je nastavené na „malé espresso“ normálnej intenzity a niekto si ide urobiť veľkú resp. veľmi veľkú kávu výraznej chuti... Do sparovacej jednotky sa namelie väčšie množstvo kávy, cez ktorú pretečie veľké množstvo horúcej vody..... a káva už nechutí tak ako by mala.... To je jeden z dôvodov, prečo je lepší pákový kávovar. Aj to sa dá ovplyvniť nastavením, napríklad, ak preferujeme väčšiu kávu, nastavíme nižšiu teplotu vody a naopak.
Okrem uvedeného je dobré, ak je šálka do ktorej idete pripraviť kávu zohriatá /priznám sa ja sám, to veľa krát, tak na chalupe nerobím/, napríklad v mikrovlnnej rúre, aby ste nečakali na nahratie šálky kávovarom. Šálka by mala byť kónického tvaru, aby sa krémová káva vytekajúca zo stroja, alebo páky nerozbila o dno rovnej šálky a ostala pekne na povrchu kávy.
Myslel som, že to bude kratšie...., lebo sám nerád čítam veľmi dlhé blogy....Aj napriek tomu tu nie je všetko. Tím, ktorí ste došli až tu držím palce, aby sa vám to podarilo, aby ste boli úspešní domáci baristi... „Radšej štyri kávy vyliať a ta piata je OK ako piť kávu, ktorá vám nechutí.“
Vzhľadom k tomu, že nemám editora a môj pravopis má limity, tak sa ospravedlňujem za pravopisné chyby...
Pekný deň praje Martin