Pitie kávy chráni pred rakovinou hrubého čreva

Čínska metaanalýza zverejnená na Oncotarget naznačuje, že konzumácia kávy (najmenej 4 šálky denne) znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o 7 %. Dôležitý údaj, ktorý vyplýva z analýzy 19 veľkých prospektívnych kohortových štúdií pre celkovo viac ako 2 milióny účastníkov

Metaanalýza ukazuje, že riziko tohto typu rakoviny sa znižuje o 7 % na každé 4 šálky kávy skonzumované denne. Konzumácia kávy je teda výrazne spojená so znížením rizika kolorektálneho karcinómu. Tieto výsledky podľa autorov podporujú a potvrdzujú odporúčania zaradiť konzumáciu kávy ako zdravý nápoj na prevenciu rakoviny hrubého čreva.

Rakovina hrubého čreva je veľkým zabijakom a predstavuje tretiu najviac zastúpenú formu rakoviny u mužov a druhú u žien. Údaje za rok 2012 uvádzajú 1,4 milióna diagnóz a približne 694 tisíc súvisiacich úmrtí. Hľadanie účinných nástrojov a metód primárnej prevencie tohto nádoru je preto nevyhnutnosťou pre verejné zdravotníctvo a každodennú klinickú prax na celom svete.

Káva je jedným z najpoužívanejších nápojov na svete; priemerná ročná spotreba  na obyvateľa  je 1,1 kg, ale v krajinách s vysokými príjmami dosahuje 4,5kg/rok.
Tento nápoj je komplexnou zmesou viac ako tisíc rôznych látok; niektoré z nich, ako napríklad aromatické uhľovodíky a heterocyklické amíny, majú genotoxické a mutagénne účinky. Akrylamid a kofeín sú potenciálne karcinogénne.

No popri týchto nie práve zdraviu prospešných látkach  má káva mnoho pozitívnych stránok, aj nepriamych . Jedným z nich je jeho vlastnosť zvyšovať citlivosť na inzulín a znižovať riziko cukrovky 2. typu, známeho rizikového faktora rakoviny hrubého čreva.

Stále na strane pozitívnych účinkov autori pripomínajú prítomnosť radu  bioaktívnych zlúčenín , ako sú fenolové kyseliny s robustnými antioxidačnými vlastnosťami, cafestol a kaweol s protinádorovou aktivitou. Protinádorový účinok posledných dvoch zlúčenín by mohol súvisieť s ich schopnosťou znižovať syntézu a sekréciu žlčových kyselín a inhibovať aktivitu CYP1A2 a NAT2.

„Dobré“ látky v káve sú obsiahnuté najmä vo  „filtrovanej“ káve  a nie vo  „varenej“  káve, ale doteraz chýbajú štúdie zamerané na účinky rôznych metód prípravy kávy, takže nie je možné povedať ktorá forma je zo zdravotného hľadiska najlepšia.

 [Zdroje článku: https://www.oncotarget.com ]